Moderni "Hackintoshi" pokazuju da bi Apple trebao verovatno samo napraviti Mac tower

Apple radi na novim Mac računarima, uključujući i redizajniranje malog, ali kontroverznog Mac Pro 2013 računara. Takođe smo dužni pomenuti i neke nove Mac računare, za koje Apple kaže da će uključiti neke funkcije koje će zadovoljiti manje zahtevne pro korisnike. U ovom momentu mi još uvek ne znamo kada će oni doći, a za Mac Pro će posebno trebati barem još godinu dana da stigne. Uveravanja kompanije Apple su lepa, ali je to slaba uteha za svakog ko želi high-end procesorsku moć u Mac-u trenutno. Doduše Apple je u međuvremenu postavio novu liniju pošto je osvežio iMac računare novom Pro serijom koja tehnički gledano nadomešćuje jaz između starijih modela koji koriste sporije komponente i koji su praktično držali Apple dalje od novih high-end polja poput VR-a. Ovo je problem za ljude koji preferiraju ili trebaju MacOS, jer je Appleov operativni sistem dizajniran samo za rad na Apple-ovom hardveru.

Međutim, za one koji su avanturističkog duha ili su iz nekog razloga očajni, postoji još jedno mesto koje donosi preokret: tzv. fake Mac-ovi izgrađeni sa standardnim PC komponentama računara, popularno nazvani “Hackintoshes”. Oni su prisutni sada slobodno možemo reći već duže vreme, a stanje Appleovih redovnih desktop linija učinilo ih je relevantnim. Tako smo razgovarali sa ljudima koji se trenutno oslanjaju na Hackintoše da bi smo stekli uvid u to kako se ti računari koriste - i šta bi njihovi korisnici želeli da vide od Applea.

Kratka istorija Hackintoša

Još 2005. godine Apple je napravio nezamislivo: najavio je da će napustiti IBM PowerPC procesore za svoje Mac računare. Počevši od 2006. godine svi Mac računari su dolazili sa Intel procesorima koji su se standardno godinama unazad koristili u regularnim PC računarima.

Prelazak na Intel uklonio je najveću barijeru za pokretanje Mac softvera na PC računarima: hardverska platforma je sada bila više slična, nego različita. I usred početnog doterivanja svega od strane dugogodišnjih Appleovih obožavatelja koji su sa strepnjom razmišljali o prelasku sa “egzotičnog”, tj. “posebnog” PowerPC hardvera na Intelov hardver (sve se činilo prilično melodramatično u retrospektivi, iskreno), postojala je spekulacija o pokretanju Mac OS X na redovnom PC komjuteru. I zaista, Appleov prvi hardver za Intel Mac računare bio je samo Pentium 4 u slučaju Power Mac-a.

Jednom kada je Intelov hardver krenuo u proizvodnju, projekti “OSx86” su počeli da se isplaćuju ozbiljno. Rani napori da to sve skupa proradi kako treba bili su prilično buggy i gadni; malo GPU-a je stvarno bilo podržano i gotovo nikada nije bilo moguće primeniti sistemske nadogradnje bez reinstaliranja sistema iznova, prevashodno zato što ste se morali osloniti na kreiranje modifikovanih OS kernela, te činjenice da većina računara i dalje koristi BIOS-ov firmver umesto novog UEFI-a u slučaju Macintosh računara.

To se sada sve promenilo. Zahvaljujući modernijim računarima, širem auditorijumu i instalacionim bazama za Intelove Macove i krajnje posvećenim entuzijastičkim Hackintosh zajednicama i forumima poput InsanelyMac i TonyMacx86, danas nije previše teško da bilo ko, a ko se barem malo razume u PC hardver, sastavi Hackintosh koristeći komponente koje se bez problema mogu naći u prodavnicama. Aplikacije i alatke razvijene tokom godina unutar Hackintosh zajednica, čitav proces kreiranja macOS instalacije i postavljanja drajvera svodi na pristojan minimum. Činjenica je da ćete za neke stvari ipak morati da proučite i rad u Terminalu, odnosno dodatne aplikacije poput Clover bootloader Control panela, kako bi ste sve napravili da radi savršeno funkcionalno. S druge strane stoji i da će većina glavnih problema sa podizanjem i postavljanjem sistema biti dovoljno jednostavna za prevazilaženje, a to važi naročito kada govorimo o onim korisnicima koji već neko vreme sklapaju i hardverski nadograđuju svoje Hackintosh računare.

Tehnički gledano protiv pravila, ali Apple ne deluje

Za svo to vreme gledano unazad, Apple je učinio iznenađujuće malo da se ugasi Hackintosh zajednica. Kada kompanije pokušaju da komercijalizuju računare sa Mac softverom, kao što je recimo bio slučaj sa kompanijom Psystar koja je u međuvremenu ugašena, a koja je tako nešto napravila 2008. godine, Apple nemilosrdno brzo i odlučno deluje i odmah ih isključuje. Međutim, sam MacOS nije problematičan previše jer ne radi više od puke provere originalnog hardvera na površinskom nivou – što znači da ukoliko je vaš osnovni hardver blizu, specijalni bootloaderi poput Clovera mogu prilično lako da prepeglaju stvari kao što su model, informacije firmvera i serijski broj. Ove zajednice OSx86 entuzijasta godinama unazad postoje, razvijaju se i rade nesmetano bez prekida i odustajanja. Što nije slučaj sa Apple-ovim mnogo strožijim pristupom jailbreakingu: gde kompanija izdaje nove ispravke da bi brzo onemogućila stari jailbreak, barem delimično, jer se “jailbreakovanje” isključivo oslanja na ozbiljne bezbednosne greške kako bi na prvom mestu radili.

Ovo ne znači da Apple poziva ljude da izgrade Hackintoshe. Veća je verovatnoća da Hackintosh zajednica ima tako mali efekat na prodaju stvarnih Macova, da jednostavno ne bi bilo vredno vremena i napora koje bi ljudi u Apple-u morali da ulože za razvoj i održavanje novih hardverskih provera. Osim toga slaba i nepostojeća podrška drajvera i upravljanje tzv power managment-om znači da je na PC notebook računarima teško napraviti idealan Hackintosh, a laptop računari čine oko 80 posto svih Macovih pošiljki. Jednostavno na osnovu ovih informacija lako je zaključiti da Hackitnosh zajednica ne ugrožava Appleov posao previše, premda je jasno da bi pridobijanje hackintosh korisnika moglo biti dobro za kompaniju.

Ljudi koji su stupili u kontakt sa istaživačima u ovoj oblasti ostavili su podatke da koriste svoje Hackintoše za većinu stvari koje biste koristili i na originalnom Mac-u. Najčešće je reč o aplikacijama koje su usmerene ka profesionalcima – fotografima, dizajnerima, ilustratorima - ali i gejmerima, odnosno VR igračima koji žele da imaju dual-boot što znači da koriste jednako Windows.

Daniel Alm, programer aplikacije za vremensko praćenje vremena , koristio je Macintosh još od 2009. godine i tražio nešto brže od svog MacBook Pro-a iz 2012. godine. Problem je bio što mu je potreban izdržljiv sistem uz podršku Nvidijin CUDA procesora, što nijedan Apple-ov sadašnji računar ne uključuje. Problem je rešio otkrivanjem Hackintosh zajednice i izgradnjom Hackintosh-a koristeći neke od preporučenih hardverskih smernica u zajednici.

“Ova izgradnja mi je dobro poslužila tokom prošle godine”, rekao je Alm. "Sve je oko 50-100 posto brže od mog MacBook-a (zavisno od radnog opterećenja), a sistem je skoro nečujan. Sagradio sam najnoviju aplikaciju, Timing 2, gotovo u potpunosti sa ovim Hackintosh-om. "

Od ljudi od kojih sam čuo (doduše, samoizborna publika), većina su bili programeri softvera - ljudi koji i dalje doprinose Appleovom ekosistemu čak i ako ne koriste uvek Apple-ov hardver. Ali nisu se obratili generičkim Mac računarima samo programeri zavisni od Xcoda. Takođe se to može čuti od video urednika, muzičara, fotografa i dizajnera, ljudi koji ne moraju nužno biti vezani za macOS, a već imaju značajno ulaganje u ekosistem.

“Za muziku, on se svodi na macOS ili Windows, bez ikakvih značajnih dobitaka na bilo kom operativnom sistemu kada znate svoj posao”, rekao je Soundae, muzički producent sa Unlimited Records-om . “Držim se MacOS-a zbog desetogodišnjeg poznavanja operativnog sistema, uz puno poverenje u performanse svih plug-inova, aplikacija i hardvera koje sam investirao tokom godina.”

“Ja sam izdavač, pisac, fotograf, a ponekad i čovek”, napisao je Wojtek Pietrusiewicz . "Dvoje mojih prijatelja i ja smo suosnivači iMagazine prije nešto više od 6 godina. Koristim Hackintosh za fotografiju (Adobe Lightroom, Photoshop), video editovanje (Final Cut Pro X), pisanje (Ulysses, BBEdit), i mnoge druge zadatke. "

I dok su mnogi korisnici Hackintosh-a koji su pisali nedavno napravili svoje mašine, vredi napomenuti da neki od njih već godinama koriste Hackintoše.

Zašto ljudi prave Hackintoshe?

Ljudi pre svega sklapaju ove mašine zbog jednog od dva razloga: generički PC hardver je jeftiniji od Apple-a čak i ako je obično veći i ružniji (subjektivno gledano); i za razliku od starih Power Mac računara i Mac Pro dana, Apple ne prodaje Mac koji nudi ono što mnogi od ovih ljudi žele.

Argument «cena» je naročito uobičajen za mlađe ljude koji žele da uđu u Mac ekosistem, ali nemaju tonu gotovine ali i one koji ne žele da budu oklopljeni ograničenjima starenja Mac računara. Nick Nolan, video urednik, rekao je da je počeo da koristi Hackintosh u 2012. godini kada mu je bio potreban veći Mac kojim bi mogao da se bavi uređivanjem 4K video zapisa za školski projekat.

“Nisam mogao da priuštim pravi Mac Pro (i nedostatak ažuriranja je bio frustrirajuće iskustvo) dok nisam naišao na divne forume i resurse Tonymacx86 za izgradnju sopstvenih”, rekao je Nolan. "Trebalo je da montiram moj stariji film i dok su ostala djeca bila zauzeta onim 16mm filmskim zalihama koje bi kupili, ja sam usmerio svoje stvari ka digitalnom i kako najbolje raditi sa 4K sirovim snimkom … Nakon svih godina kasnije moram priznati da je ovo još uvijek moj glavni pokretač (misli se na Hackintosh) "

Deo razloga zbog kojeg su Nolan i drugi ostali zadovoljni ovim starijim Hackintošem jeste što je relativno lako otvoriti ih i zameniti delove - sve dok ste sigurni da kupujete delove za koje se zna da su kompatibilni, zapravo i nema previše razlike od nadogradnje regularnog Windows računara.

Međutim, za mnoge ljude sa kojima sam razgovarao, niže cene su bile sekundarne brige. Kako Apple sam priznaje kada diskutuje o ograničenjima trenutnog Mac Pro dizajna, model 2013 ne ispunjava sve potrebe koje su stari Mac profesionalci zahtevali. Za današnje korisnike Hackintosh-a, mnogi nisu želeli da čekaju da vide da li će se Apple smilovati i promeniti kurs.

“Tokom proteklih nekoliko sedmica sam odlučio da izgradim Hackintosh jer sam umoran od čekanja na Apple”, napisao je Josh Nozzi, veteran Cocoa i Objective-C sa 17 godina iskustva. "Odlučio sam da se vratim na desktop mašinu pošto retko koristim MBP i želim više snage. Razmišljanje o plaćanju bajatog a još uvek preskupog Mac Pro je … neprihvatljivo. "

Iako su dvojezgreni Core i3 procesori dobro podržani u Hackintoshes-u za ljude koji žele da uštede novac (Apple ne ugrađuje Core i3 čipove više u svoje računare), većina ljudi sa kojima sam razgovarao je kupila respektabilne quad-core procesore za svoje Hackintoše. 8 i 12-jezgarni Mac Pro pružaju više procesorske snage za multithreaded zadatke, ali visokokvalitetni quad-core Skylake procesor ima mnogo bolje single-thread performanse od trenutnih Mac Pro. Jednostavno rečeno, oni su brži od četvorojezgarnih Mac profesionalaca u svakom pogledu.

“Ljudi su sklapali Hackintoše jer su bili bolji i jeftiniji nego ekvivalentni Mac računari koje možete kupiti od Applea”, piše Rundle. "Međutim, pošto Mac Pro nije ažuriran godinama unazad, ljudi grade Hackintoshe između ostalog i zato što tako možete napraviti računar koji je brži od najbržeg računara koji Apple pravi, a da vas košta daleko manje nego čak i osnovni Mac Pro model. "

Na kraju, ljudi i dalje prihvataju Hackintoše jer se mogu proširiti i nadograditi. U meri u kojoj su svi savremeni Macovi korisni za upotrebu, RAM je obično jedina stvar koju možete lako nadograditi standardnim komponentama (i to samo za Mac Pro i 27-inčni iMac). Sve ostalo je ili zaštićeno ili zalemljeno na matičnu ploču.

“Kada bi Apple napravio mini tower računar koji je nadogradiv sa podrškom za standardne grafičke kartice punog formata (ili dva), kupio bih ga punog srca”, piše osnivač Realmac Software-a, Dan Counsell u svom postu o kupovini i izgradnji sopstvenog Hackintosha. "Međutim, oni to ne čine. Nema sumnje da Apple ima planove za svoju desktop liniju, samo ne znam da li će to biti dovoljno da zadovolji kreativno tržište koje izgleda polako migrira ka Windows-u. "

Apple kaže da želi da novi Mac Pro bude fleksibilan i proširen, iako kompanija nije objasnila šta misli pod “fleksibilno” ili “proširljivo”. Ono što je svima jasno je sledeće - šta god da Apple napravi, to verovatno neće biti toliko prilagodljivo kao dobar stari PC tower, a upravo to je glavna stvar koju mnogi od ovih Hackintosh korisnika traži.

Koja su ograničenja Hackintoša?

Ažuriranja softvera i nastavak održavanja su daleko najveća glavobolja povezana sa korišćenjem Hackintosh-a danas i upravo zbog toga upozoravam one manje odlučne da se drže dalje. Instaliranje ažuriranja aplikacija i nove verzije stvari kao što su iTunes i Safari su prilično jednostavne, ali svaki put kada instalirate ispravku koja se odnosi na sistemske datoteke rizikujete da srušite sistem čak i u maksimalno kompatibilnom Hackintoshu. Prelazak na noviju macOS verziju obično predstavlja još veću glavobolju. U mnogim slučajevima, morate čekati proizvođače drajvera i Hackintosh zajednicu da ažuriraju svoje upravljačke programe i alate kako bi ste nadogradili svoj sistem.

“Čestitka da sve radi iz cuga je stagnirala sa mojim ažuriranjem tokom godina”, rekao je Nolan. "Posle novog Disk Utility-a El Cap-a i bez rootless funkcije, jednostavno sam odustao na 10.10.5. Pored sigurnosnih ispravki, ostavio sam računar tako i nisam imao razloga da razmišljam o tome da ga nadogradim. "

Ponekad, možda kao neželjeni efekat ažuriranja softvera, stvari samo prestaju da rade ispravno zbog nejasnih razloga. Spavanje i audio bili su dve stavke koje sam video da se javljaju iznova kao problem - jedan programer nikada nije bio u mogućnosti da dobije prednje audio portove da rade ispravno, a TV producent sa kojim sam razgovarao je ponekad morao da se odjavi i da se vrati kako bi audio zvučnci proradili. Grafičke kartice i USB takođe mogu biti problematični.

“Portovi su uvek izazov”, rekao je JC, programer i grafički dizajner. "Iz nekog razloga, dve godine kasnije, prednji USB priključci su prestali da rade. Svi zvučnici su prestali da rade, naizgled bez razloga. Siguran sam da postoji način da to popravite prolaskom kroz hiljade postova na TonyMacx86, ali ja jednostavno nemam vremena za tako nešto. "

Savremeno iskustvo Hackintoša varira od osobe do osobe i zavisi u najvećoj meri od toga koliko je kompatibilan hardver koji kupite.

“Mislim da ljudi stvarno nailaze na ogromne probleme kada pokušavaju da testiraju Hackintosh na starom hardveru ili koriste ono što imaju na raspolaganju”, napisao je istraživač Zac Siegel. “TonyMac vodiči za kompatibilnost su zaista dobri u ovom trenutku, a kada se držite onoga što je na listi, može se reći da ste spremni.”

“Ako slepo ažurirate i nemate rezervne kopije, haos je zagarantovan”, napisao je Soundae praveći osvrt na podešavanja za potrebe audio produkcije. Iste mere predostrožnosti za testiranje novih izdanja OS-a sa njegovim audio hardverom i dodatkom pomažu mu da izbegne velike probleme povezane sa ažuriranjem. “Dobro je znati da je Hackintosh zajednica uvijek aktivna sa rešenjima za podržani hardver i spremna je za testiranje najnovijeg softvera.”

Trebalo bi reći da dok Hackintoš mašine pružaju dobre mejnstrim performanse, nije lako napraviti onaj koji može postići stvarno Mac Pro nivoe multithreaded CPU performansi. Zbog toga što hardver koji radi najbolje u MacOS-u je hardver koji je blisko povezan sa onim što Apple koristi, podrška za multi-core entuzijaste sisteme koji koriste Haswell-E ili Broadwell-E i X99 čipset (ili bilo koji noviji Xeon kutije) je u najboljem slučaju ograničen.

Isto važi i za sve koji žele da koriste AMD-ove GPU umesto Nvidije, bilo zato što više volite njihovu cenu ili podršku za više eksternih displeja. Apple isporučuje AMD grafičke kartice u stvarnim Mac računarima, ali podrška za generičke kartice je ograničena i buggy, a AMD ne nudi nijedan generički drajver.

Fit-and-finish i general polish koji doživljavate sa macOS-om na stvarnom Mac hardveru tužno je odsutan od onoga što dobijate na PC hardveru, koji ima mnogo više zajedničkog sa posebno tvrdoglavom distribucijom Linuxa nego sa Windows-ovim". Ako Apple hardver “funkcioniše,” Hackintosh hardver “funkcioniše, uglavnom, dok god primenjujete prave boot fagove, koristeći prave kext-ove i identifikatore modela i dok ste spremni da prođete kroz neophodne korake da biste dobili operativan iMessage.”

“Mislim da ne bih preporučio nikome koga znam da ide ovom stazom”, rekao je JC. "Delimično sam i sam uživao u ovome, ali sam takođe i dobro razmislio. Potrebna vam je kombinacija visokotehnološke familijarnosti i spremnosti da čitate, zezate se i eksperimentišete. To su stvari koje računari ne trebaju 2017. godine. "

Lojalni kupci Apple-a (ili bi želeli da budu)

Ranije sam pomenuo da Apple ne preduzima mnogo konkretnih koraka kako bi MacOS mogao da se pokrene na hardveru koji nije Apple-ov, možda zato što su zahtevi za kompatibilnost hardvera toliko strogi da se operativni sistem mogao zaista dobro pokrenuti samo na hardverski gledano kompatibilnom računaru. Ali nešto me je iznenadilo kada pogledam današnje graditelje Hackintosh-a. Mnogi od njih, čak i oni koji koriste Hackintoše kao jeftiniji način za pokretanje Apple-ovog operativnog sistema, plaćaju i Apple customers.

To je svakako slučaj kod JC-a, koji poseduje i iPhone 6, iPad Pro i 2015 MacBook Pro. On više voli Appleov softver i primetio je da ne može da živi bez aplikacija kao što su Tweetbot i Omnifocus ili macOS 'UNIX support, ali Apple nažalost ne prodaje desktop koji odgovara njegovim potrebama. Ni jedan aspekt ažuriranja ove kompanije zapravo nije ništa promenio.

“Ponovo ću otići na Mac Pro, pod uslovom da je donekle pristupačan i nadogradiv.”

“U redu mi je da trošim stotine, ako ne i hiljade dolara kojima bih obezbedio top-of-the-line sistem kako bi izbegao bilo šta što bi izazvalo trzanje ili usporavanje bilo koje od mojih aplikacija”, rekao je Ars. "I tu sam naleteo na problem - nedostatak mogućnosti nadogradnje Apple-ovog hardvera zaista počinje da me izluđuje. Želim sistem koji mogu da nadogradim delovima po razumnim cenama i bez bilo kakvog dodira sa rigidnom podrškom koju nudi kompanija Apple. "

JC je jedan od nekoliko ljudi koji su mi rekli da bi bili srećni kada bi Apple napravio novi Mac Pro pod uslovom da ima tradicionalniju fleksibilnost računara.

“Voljan sam potrošiti solidnu sumu novca za Apple hardver koji radi propisno”, rekao je Nolan. "Više sam voljan da potrošim novce za Apple hardver koji mi omogućava da zamenim neke delove po želji odjednom … Verujem da Apple tačno zna ko je njihova ciljna publika i umesto što pokušavaju da siluju industriju, trebalo da naprave najbolju mašinu prilagođenu potrebama industrije. "

Mnogi ljudi koji su pisali rekli su da bi rado platili pravi Apple hardver ako bi kompanija samo spojila nešto što bi zadovoljilo njihove potrebe. U mnogim slučajevima, to znači zahtev za novom verzijom ažuriranog, proširivog Mac Pro sistema.

“Ponovo ću ići na Mac Pro, pod uslovom da je donekle pristupačan (ispod-$ 10K) i nadogradiv”, izjavio je dizajner i bivši zaposleni iz Apple-a, Sebastiaan de With. "Stvarno sam voleo svoj stari Mac Pro, a produžio sam mu život do tačke gde sam ga spojio sa ATI Radeon HD5970 dodavši mu snagu koja je dolazila iz mog nekorišćenog Superdrive-a! Na kraju, jednostavno vreme ga je pregazilo. Ipak kućište je bilo jedno od najboljih koje sam ikada imao. "

Iako cene Mac hardvera rastu iznova i iznova, jedan web programer čija celokupna kompanija koristi Hackintoše iznela je interesantno zapažanje: dodatno vreme potrebno za testiranje i rešavanje problema ovih generičkih mašina znači da oni koštaju više gledano na duži rok.

Neka desktop bude desktop

Hackintoši jasno popunjavaju prazninu i to je dovoljno da se barem podgrupa Apple-ovih pro korisnika oslanja na njih umjesto stvarnog Apple hardvera. Ali to ne mora biti ovako, a činjenica da su ovi ljudi spremni da se uhvate u koštac sa manjkavostima Hackintosh-a samo da bi pokrenuli macOS i njegove aplikacije znači da ih Apple još uvek može osvojiti (ili ih vratiti nazad).

Nakon razgovora sa desetinama korisnika Hackintosh-a, odlazim uveren da Apple ne treba više da se premišlja. Tržište “pro” koje kompanija očigledno i dalje želi zadržati srećno bi najbolje poslužilo ako bi Apple postupio sa svojim desktop računarima (uključujući Mac Mini, iMac i Mac Pro) na isti način kao što je to činio oko preokreta decenije. Mac Mini je već dugo zanemaren, a najnovija iteracija nije ponudila quad-core procesore, nikakvu nadogradljivu RAM memoriju. Svi 27-inčni iMac modeli zaista trebaju bolji GPU, a 21,5-inčna verzija je izgubila obe namenske GPU opcije i nadogradnje memorije od 2012. godine. A za Mac Pro, pa, svi smo dobro upoznati sa argumentima protiv 2013 Mac Pro-a.

Izrada tankih, laganih i čvrsto integriranih proizvoda važna je Apple-u, za većinu onoga što proizvodi i prodaje, a to su iPhones, iPads i MacBooks, u približno tom redosledu. Ova strategija ima smisla i reklo bi se da je dobro služila kompaniji do sada. Ali, nema razloga da se desktop mašine moraju pomerati u istom pravcu; čvrsta integracija jednostavno ne nudi iste prednosti koje važe u tom prostoru.

Tržište računara je postalo malo dosadno. Apple mora da pronađe hrabrosti i načina da iznese svoj novi desktop računar i učini ga manje dosadnim. Takav prozivod bi poslužilo bolje profesionalnim korisnicima, a verovatno će to biti važno i korisnicima koji nisu profesionalci i koji uglavnom kupuju notbook računare.

Članak preuzet sa: ARS technica

Off: koji su zvučnici na slici?

izgledaju kao Audioengine A5+